• CRR

    Leczenie i rehabilitacja w pięknie położonym obiekcie

  • Basen

    Basen rehabilitacyjno-rekreacyjny na terenie obiektu

  • baza

    Kompleksowa baza zabiegowa

  • amazonki

    Oferta dla Amazonek

  • Pobyty

    Pobyty lecznicze indywidualne i grupowe

  • Dieta

    Dieta zgodna ze wskazaniami lekarskimi

  • Iwonicz-Zdrój

    Iwonicz-Zdrój - tu warto przyjechać

Laser wysokoenergetyczny

Laser wysokoenergetyczny  to urządzenie umożliwiające podjęcie leczenia, które przebiega stosunkowo szybko, nieinwazyjnie i skutecznie. Leczone są nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny dolegliwości. Metoda ta nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
Laser wysokoenergetyczny sprzyja szybszemu gojeniu się ran i leczeniu urazów. Przynosi pozytywne efekty w terapii bólu przewlekłego i ostrego.
Wskazania do leczenia z użyciem lasera wysokoenergetycznego:

  • urazy
  • kontuzje sportowe (naderwania, naciągnięcia, zwichnięcia, skręcenia)
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • zespoły bólowe kręgosłupa (dyskopatia)
  • zespoły przeciążeniowe (łokieć tenisisty/golfisty)
  • ostroga piętowa
  • blizny.

Efekty leczenia z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego zależą przede wszystkim od miejsca, na które oddziałuje urządzenie. Do najważniejszych rezultatów terapii zaliczamy  redukcję bólu (często już po pierwszym zabiegu), ograniczenie obrzęków, stanów zapalnych i pobudzenie regeneracji chrząstek stawowych. Oprócz tego laser działa biostymulująco, przeciwzapalnie i prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co wpływa na zwiększenie dostarczania składników odżywczych przez układ krążenia i lepszą absorpcję produktów ubocznych przez układ limfatyczny.

Laseroterapia

Jest metodą, wykorzystującą promień świetlny o odpowiednim natężeniu i skupieniu. Oddziaływanie światła laserowego polega na: wniknięciu wiązki w tkankę, częściowemu rozproszeniu, absorbcji i dalszej transmisji. Efekty wtórne zabiegów laserowych obejmują terapie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulujące. Wskazania to reumatoidalne zapalenia tkanek, krwiaki, stłuczenia, skręcenia, rany, bóle krzyża, uszkodzenie stawów.

Galwanizacja

Terapia prądem stałym o odpowiednich parametrach. Zabieg ten polega na poddaniu tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Wywołuje pobudliwość nerwów i ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, a także działa przeciwbólowo. Galwaniczny prąd katodowy wykorzystuje się ponadto do leczenia porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego.

Jonoforeza

Aplikowanie przez skórę wskazanego leku w postaci roztworu wodnego lub żelu bądź maści za pomocą prądu stałego. Zastosowanie tej metody leczenia ułatwia wchłanianie leku w chorobowo zmienioną tkankę (prąd wywołuje zwiększenie ukrwienia skóry a tym samym wnikanie cząsteczek leku do tkanki). W zabiegu stosowane są najczęściej leki o działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym, rozszerzającym naczynia krwionośne, rozmiękczającym tkankę bliznowatą.

Terapuls

To terapia z wykorzystaniem impulsowego pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości. Terapuls przegrzewa tkanki minimalizując efekt cieplny Zabieg zmniejsza odczyny zapalne, działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo oraz znacznie przyspiesza wchłanianie krwiaków. Stosowany jest w schorzeniach urazowo – ortopedycznych i reumatologicznych.

DKF

Istotą zabiegu jest działanie impulsowego pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości powodującego głębokie przegrzania tkanek. Celem zabiegu jest uzyskanie efektu przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwobrzękowego.

Magnetoterapia

Zabieg polega na działaniu pola magnetycznego niskiej częstotliwości, które przenikając przez tkanki pobudza oddychanie komórkowe i stymuluje miejscową regenerację, zwiększa odporność organizmu, poprawia ukrwienie – wywołuje efekty przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne. Pole magnetyczne ma zastosowanie w opóźnionym zroście kostnym, trudno gojących się ranach, urazach narządu ruchu, chorobach stawów kończyn i kręgosłupa, osteoporozie, nerwobólach, chorobach naczyń obwodowych oraz w wybranych chorobach narządów wewnętrznych. Jest to metoda nietermiczna i może być stosowana w ostrym stadium choroby. Zabiegi mogą być wykonywane przez gips, odzież i przy wszczepionych metalowych implantach.

TENS

Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów Prądy średniej i wysokiej częstotliwości silnie działające przeciwbólowo. Działanie przeciwbólowe oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów. Zabieg stosowany w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu. w szczególności polecaną w zespołach bólowych kręgosłupa oraz bólach stawowych pourazowych i w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.

Prądy Traberta

Są zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Zabieg ten działa silnie przeciwbólowo, często stosowany jest w zmianach zwyrodnieniowych stawów.

Prądy Kotza

Prądy Kotza to prądy impulsowe o średniej częstotliwości. Wykorzystywane są do celów terapeutycznych. Służą do odbudowy napięcia mięśniowego powstałego wskutek urazu lub operacji oraz do poprawy ruchomości w stawach.

Elektrostymulacja

Pobudzanie mięśni za pomocą impulsowego prądu elektrycznego. Zabieg wywołuje kontrolowany skurczu mięśnia z  pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz w prawidłowych warunkach. Wskazania do zabiegu: uszkodzenia nerwów obwodowych, niedowłady i porażenia wiotkie oraz spastyczne.

Tonoliza

Jest metodą elektrostymulacji której główną funkcją jest przywrócenie fizjologicznej równowagi pobudzenia włókien mięśniowych. Stosuje się ją przy dysfunkcjach Centralnego Układu Nerwowego, gdzie dochodzi do porażenia spastycznego mięśni. Naprzemienna praca mięśni zginaczy i prostowników wymuszona przepływem prądu prowadzi w efekcie do odtwarzania mechanizmu odruchowego i przywracania równowagi fizjologicznej porażonych mięśni.

Diadynamik (Prądy Bernarda)

Prądy impulsowe o działaniu przeciwbólowym, powodującym rozszerzenie naczyń, przekrwienie i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Mają zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w nerwobólach, stanach po urazach narządu ruchu, chorobach naczyń obwodowych i w niedowładach.

Interdyn

Prądy interferencyjne  głębiej działające na tkankę prądy średniej częstotliwości. Dzięki nałożeniu się (interferencji) działań dwóch prądów średniej częstotliwości uzyskuje się leczniczy efekt głęboko w  tkankach i na rozległym obszarze. W zależności od wybranych parametrów można uzyskać efekt przeciwbólowy, zwiększający przekrwienie i odżywienie tkanek lub rozluźniający, a także różne ich kombinacje. Stosowane w leczeniu stanów bólowych  – zwłaszcza dużych stawów, w zespołach bólowych kręgosłupa, w terapii świeżych i przebytych kontuzji, w zaburzeniach perystaltyki jelit oraz w niedomodze krążenia obwodowego.

Ultradźwięki

Są falami akustycznymi, które wywierają na organizm człowieka działanie mechaniczne  – powodując mikromasaż tkanek dają efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejszają napięcie mięśni, rozszerzają naczynia krwionośne, przyspieszają przepływ limfy, zwiększają przemianę materii, przyspieszają gojenie się ran, zwiększają rozciągliwość tkanki łącznej w bliznach. Stosowane są w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, ostrogach piętowych, nerwobólach, bliznach, przykurczach Dupuytrena. Ultradźwięki mogą służyć do wprowadzania do organizmu leków (zabieg taki to fonoforeza).

Lampa SOLLUX

Emituje promieniowanie podczerwone i widzialne dostarczając ciepło do tkanek. Zastosowanie ciepła powoduje przekrwienie tkanek i zmniejszenie napięcia mięśni, wywołuje efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Naświetlania stosowane są w leczeniu zapaleń stawów, skóry i tkanek miękkich, w zespołach bólowych kręgosłupa oraz w nerwobólach.

Okłady żelowe ciepłe

Zabieg  polega na dostarczeniu ciału energii cieplnej poprzez okład żelowy o temp około 70 *C, która potrafi łagodzić ból. Świetnie działa przy łagodzeniu nerwobóli i przykurczy, gdyż rozluźnia mięśnie.

Bioptron

Naświetlanie biostymulacyjnym światłem imitującym promieniowanie słoneczne bez czynnika UV. Lampa emituje światło spolaryzowane podobne do słonecznego pozbawione szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego. Zabiegi z wykorzystaniem tej techniki mają działanie przeciwbólowe, przyspieszają proces regeneracji komórek, przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń, łagodzą objawy stanów zapalnych i infekcji, w tym infekcji dróg oddechowych.

Fala uderzeniowa

Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi to jeden z rodzajów leczenia z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Powstająca w aparacie fala uderzeniowa generuje wysokie ciśnienie, które przenika na głębokość parenastu centymetrów w głąb ciała. Gwałtowne zmiany ciśnienia wywołane uderzeniami fali prowadzą do rozbijania i rozpuszczania złogów wapniowych w tkankach, stymulują przekaźnictwo komórkowe, poprawiają krążenie w tkankach i wpływają korzystnie na regenerację naczyń krwionośnych w ścięgnach i mięśniach. Wskazania to zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, bóle okolicy bioder, bóle ścięgien rzepki.

Inhalacje indywidualne

Zabieg polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych aerozolu leczniczego. Inhalatory rozpraszają roztwory lecznicze za pomocą ultradźwięków. Do inhalacji stosujemy naturalną solankę (rozluźnienie i odksztuszanie zalegającej wydzieliny). Stosowane są również leki. Wskazania to nieżyt górnych dróg oddechowych.

Krioterapia miejscowa

Oziębienie tkanek poprzez zastosowanie zimnego powietrza. Uzyskane w trakcie zabiegu miejscowe obniżenie temperatury tkanek wywołuje efekty przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, poprawia siłę mięśni, obniża spastycznie wzmożone napięcie mięśni, ułatwia zwiększenie zakresu ruchów w stawach, intensyfikuje efekty prowadzonych ćwiczeń leczniczych. Krioterapia ma zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych i zapalnych stawów, w terapii objawowej zespołów bólowych kręgosłupa, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w stanach po urazach narządu ruchu oraz w leczeniu przykurczy.

Sucha kąpiel CO2

Polega na wprowadzeniu technicznego dwutlenku węgla do urządzenia typu szafkowego. Wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozszerzające na naczynia krwionośne co za tym idzie zwiększa się dopływ tlenu do tkanek i reguluje ciśnienie tętnicze. Wskazania to zmiany niedokrwienne kończyn górnych i dolnych, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, nerwice, łagodne nadciśnienie.

Sucha kąpiel ozonowa

Polega na wprowadzeniu mieszaniny ozonowo - tlenowej do urządzenia typu szafkowego. Ozon i tlen przenikają bezpośrednio przez skórę poprawiając lepsze ukrwienie tkanek i mięśni a także odżywienie wszystkich tkanek, a zwłaszcza kończyn dolnych, serca i mózgu. Ma działanie przeciwzakrzepowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne, regenerujące tkanki i usprawniające funkcje intelektualne.